Mgr. Aneta Čurdová – fyzioterapie

Proč tradiční čínská medicína?

Dneska jsem se rozepsala o tom, čím mě oslovila tradiční čínská medicína a co vedlo k tomu, že jsem se vrhla do nikdy nekončícího studování a co z toho snad budou mít moji budoucí klienti.

V úvodu hned řeknu, že moje já v období maturity a prvních let studia fyzioterapie by si asi ťukalo na čelo, „co to jako sakra dělám“ protože tohle já bylo dost racionální a všechny alternativní směry zabalilo do jednoho pytle a hodilo mimo zájem.

Postupem času, s přibývajícími zkušenostmi a s desítkami a stovkami pacientů, kteří prošli mými dveřmi, že si „naše západní medicína“ občas neví úplně rady.

A tady zdůrazním a podtrhnu, že moderní medicína je skvělá a z toho, co lékaři i technologie dokáží, jde kolikrát hlava kolem!

Na druhou stranu je spousta stavů, hlavně co se týče těch chronických, autoimunitních a podobně, kdy se možnosti léčby vyčerpají. Člověk pak ví, že se necítí dobře, ale neví, kdo by mu mohl pomoct.

Já jsem se poprvé s tradiční čínskou medicínou potkala při studiu na vysoké škole. Na FTVS   na Karlově univerzitě jsme jí měly dokonce jako volitelný předmět a přednášel ho neurolog pan MUDr. Pánek. To přesvědčilo mojí racionální stránku, abych se zapsala a dala tomu šanci. Přednášky byly skvělé a mně začalo pomalu docházet, že kombinace fyzioterapie a tradiční čínské medicíny by mohlo být to ono, kudy by se moje cesta mohla v budoucnu ubírat.

Po dostudování FTVS ještě uběhl nějaký čas, než jsem se odhodlala přihlásit na Institut TČM pod vedením pana doktora Luckého. Studium začíná půlročním přípravným ročníkem, kde se student seznámí se základními principy, které jsou nutné pro další hlubší studium. Pro ty, které to nadchne, je možnost pokračovat ve studiu další čtyři roky. 

Co se tam teda učíme a jak to využiju ve své stávající praxi?

TČM má několik metod, které používá. Náš studijní program je nazýván také jako studium pěti dovedností.

TUINA. QI GONG. DIETETIKA. FYTOTERAPIE. AKUPUNKTURA.

TUINA

Tuinou se nazývají speciální masážní techniky. Jejich cílem je umožnit energii Qi lépe proudit a odstranit překážky, které by jí v tom bránily. Filozoficky i technicky určitě najdeme rozdíly, prakticky jsou si ale tuina a měkké techniky, které na ošetření měkkých tkání používám běžně, blízko.

QI GONG

„Čchi-kung“ jsou pohybová cvičení, které mají opět za cíl rozproudit a ideálně i vytvářet energii Qi. Pohybová terapie je při fyzioterapii téměř samozřejmou součástí. Čínská medicína používá tradičně Qi Gong, který má svá specifika a určitě obrovský potenciál. V terapiích zatím  určitě zůstanu u těch cviků, které znám důkladně a vím, že fungují a jak fungují. A Qi Gong budu cvičit pod vedením našich lektorů, protože díky tomu určitě poznám sebe a svoje tělo zase trochu jinak.

 

DIETETIKA

Strava naše zdraví bezesporu ovlivňuje zásadně. Stravování podle TČM má opět nespočet svých  specifik. Není asi úplně potřeba se držet všech zásad naprosto striktně, ale spíš pochopit základní principy. Přizpůsobení výběru potravin ročnímu období nebo aktuálnímu stavu může být při léčbě velmi nápomocné. Asi si v budoucnu u různých chronických obtíží neodpustím ani doporučení v tomto směru.

FYTOTERAPIE

Byliny a bylinné směsi jsou jednou z největších zbraní tradiční medicíny. Celá čínská fytoterapie je velmi složitý a propracovaný systém a dobře nastavená bylinná terapie má opravdu sílu léčit ledacos. Předepisovat bylinné směsi přímo na míru je alchymie a rozhodně to není nic snadného. Uvidíme, jestli se k tomu někdy v budoucnu dopracuji 🙂

AKUPUNKTURA

A moje srdcovka nakonec. Akupunktura neboli aplikace jehliček do akupunkturních bodů je něco, co mě na tradiční čínské medicíně uchvátilo snad nejvíce. Cílem je opět ovlivnit tok energie Qi v akupukturních drahách a správně napíchnuté jehly umí divy. Bude to ještě spousta dřiny, naučit se to opravdu dobře, je to zkrátka umění. Ale zrovna akupunkturu lze s fyzioterapií dle mého názoru kombinovat naprosto skvěle.

Těch pojítek, které můžeme mezi fyzioterapií a TČM najít, je spousta. Už jen to, kolik času spolu terapeut a pacient/klient stráví (v porovnání s běžným vyšetřením u lékaře), jak rozsáhlá je anamnéza nebo jak důkladné je vyšetření. 

Sečteno a podtrženo, dává mi to smysl a to mě „nutí“ prokousávat se studiem TČM dál a dál. (Tak a přijdu si to přečíst, až přijde krize, že nic nestíhám, protože určitě přijde! :D)

A.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *