Mgr. Aneta Čurdová – fyzioterapie

Dýchání jako superschopnost

Dýchání je naše přirozenost. Kdybychom nedýchali, tak bychom nežili. Někdo ale dýchá lépe a jiný hůře. Kvalitní dýchání přináší do života spoustu benefitů, o které by byl hřích se připravit. Proč se tomuto tématu věnuji (nejen) ve svém ebooku?

Dech. Taková samozřejmost. Ale možná ne tak úplně. Všimli jste si během pandemie? Tehdy příval pacientů s postcovidovým syndromem do fyzioterapeutických ordinací opět jen potvrdil, jak na sobě dýchání a stav pohybového aparátu závisí a jak lze správně nastavenou fyzioterapií kvalitu dýchání výrazně zlepšit.

Dala jsem dohromady 15 důvodů, proč je podle mě fajn dozvědět se o dýchání trochu víc – určitě si mezi nimi najdete i ty svoje:

1.

Na prvním místě stojí jednoznačně skutečnost, že odraz kvality dýchání na kvalitu života a zdraví je velmi opomíjen. Kdy se vám naposledy stalo, že jste přišli k lékaři s nějakými obtížemi a on se zajímal o to, jak dýcháte? Kvalita dýchání patří mezi úplně základní pilíře našeho zdraví a měla by jí být podle mě věnována stejná pozornost jako třeba kvalitě stravy, dostatečné hydrataci nebo kvalitě spánku.

2.

Každá jedna buňka v našem těle potřebuje pro svoje správné fungování kyslík. Jeho nedostatek je podkladem pro vznik nekonečného množství chorob.

3.

Jeden z orgánů, které jsou velmi citlivé na dostatečný přísun kyslíku, je mozek. Proto si můžeme kvalitnějším dýcháním pozitivně přispět k lepším výkonům při mentální práci a při učení.

 

4.

Nejen mentální výkonnost bude při správném dýchání růst. Díky pravidelné a kvalitní práci na dechu samozřejmě poroste i vaše výkonnost fyzická.

 

5. 

Fungování pohybového aparátu aka „držení těla“ a dech jsou spojené nádoby. Problémy na úrovni postury se vždy ukážou na dýchání (například zablokované žebro zhorší kvalitu dýchání). A platí to i naopak – dechové obtíže mohou způsobit bolestivé stavy na těle (zablokovaná žebra v důsledku respiračního onemocnění). Proto je chytré pracovat na obou dvou úrovních a snažit se dosáhnout rovnováhy.

6. 

U posturálního systému ještě chvilku zůstanu. Kvalitním bráničním dýcháním umožníte zmíněné bránici ukázat všechno, co umí. A že toho umí hodně. Například stabilizovat tělo v rámci hlubokého stabilizačního systému páteře nebo třeba ošéfovat správnou funkci svěrače jícnu, který bránicí prochází (to by vás mohlo zajímat, pokud trpíte refluxem).

7. 

V rámci našeho těla má dýchání zásadní vliv také na to, jak fungují naše orgány. V první řadě samozřejmě zásobuje všechny orgány kyslíkem. V druhé řadě je důležitý také fakt, že při každém nádechu a výdechu se posouvají orgány v břišní dutině o několik centimetrů a tento pohyb je podporuje ve správném fungování. Omezeným dýcháním se o tento benefit ochuzujeme.

 

8.

Stejně tak, jak má kvalita dýchání přímý vliv na naše fyzično, má úplně stejný vliv i na naši psychickou pohodu respektive nepohodu. 

9.

Dechovými cvičeními balancujeme rovnováhu mezi sympatickým a parasympatickým nervovým systémem. Sympatický nervový systém je ten aktivační, který je důležitý pro výkon, parasympatický naopak ten, který je zásadní pro kvalitní odpočinek. Ideálním stavem je, když je jejich fungování vyvážené. Dechová cvičení můžeme využít oboustranně, podle toho, co je zrovna potřeba. Mají sílu vybudit nás před výkonem, stejně tak jako umožnit nám odpočinout si a dočerpat, co je potřeba.

10.

Na dechová cvičení je potřeba se soustředit, navnímat vlastní tělo a naladit se na něj. Můžete je tedy zároveň brát jako takový trénink mindfulness, tedy vaší schopnosti pozorovat, co se odehrává jen a pouze v přítomnosti (což s sebou nese další benefity).

 

11.

Zároveň jsou dechová cvičení naprosto skvělým způsobem relaxace, díky které se vám podaří načerpat chybějící energii. Celkově se na množství energie kvalita dýchání velmi výrazně odráží.

12.

Jestli něco můžu označit za fenomén dnešní doby, tak je to neustále přítomný stres. I ten lze pomocí různých dechových technik krásně ovládnout.

13.

Zapracovat na zlepšení dechových návyků nestojí v základu žádné velké peníze… stojí to možná nějaké úsilí, ale to už tak u dobrých věcí bývá, že nejsou až tak úplně zadarmo.

14.

Práce s dechem není jen pro vyvolené. Může se do ní pustit víceméně každý, kdo dýchá a je „při smyslech“.

pexels-vlada-karpovich-8940023

 

15.

Stejně tak není náročná ani na podmínky a prostředí. Pro začátek je ideální mít na práci s dechem klid, postupem času ale můžete být schopni zvládnout dechové cvičení kdekoliv, kde se zvládnete soustředit.

 

Tak na to, jak je to dýchání obyčejné, má při kvalitním provedení docela velký potenciál udělat ten život hezčí, no ne?

Dalo by se toho napsat a přečíst mnohem více. Ale pokud se má něco změnit, je potřeba teoretické úvahy převést do praxe. 

Není nic jednoduššího než zavřít oči, pozornost zaměřit na dech a postupně se ho snažit  třeba jen trochu prodloužit a prohloubit. 

Pro komplexnější návod, jak s dechem pracovat, mrkněte na moje ebooky. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *